Tworzenie ebooka, czy też skład ebooka to oferta Studia Grafpa na przygotowanie ebooków: e-książek i interaktywnych dokumentów w formacie epub, pdf, mobi, KPF do sprzedaży bądź publikacji w internecie. Tworzymy elektroniczne e-wydania cyfrowe książek, gazet, raportów, broszur dla firm, wydawców, instytucji, uczelni, czy też selfpublisherów. Zapytaj o wycenę przygotowania Twojego dokumentu. Możesz też sprawdzić cenę korekty tekstu i koszt wydania książki.
Co to jest skład ebooka? To przygotowanie elektronicznej wersji książki do czytania na laptopie, komórce, komputerze stacjonarnym, a także czytnikach ebooków takich jak np. Kindle. Co musi zawierać ebook? Taki ebook zawiera takie same elementy co książka – okładkę, stronę redakcyjną, spis treści oraz zawartość książki z działami i rozdziałami oraz bibliografią na końcu. Dużo łatwiejsze jest nawigowanie – z poziomu spisu treści jednym kliknięciem/dotknięciem przenosimy się do wybranego miejsca w ebooku. Również interaktywne przypisy umożliwiają wygodne poruszanie się po ebooku.
Jak wygląda tworzenie ebooka?
Przed stworzeniem formatów czytnikowych, tekst zostaje złożony w programie Adobe Indesign. Jednak już na tym etapie jest on poddawany odpowiedniej edycji. Najważniejsze jest odpowiednie ostylowanie tekstu, tak aby później odpowiednio wyświetlał się w formatach epub i mobi. Zwracamy uwagę na oczyszczenie tekstu z grepów Indesigna – sztucznych dzieleń i łamań. Odpowiednio należy zakotwiczyć zdjęcia i wprowadzić podziały stron. Wybranym elementom tekstu naddawane są atrybuty – na tym etapie tworzone są indeksy nazwisk, hiperłącza wewnątrztekstowe oraz hiperłącza do stron zewnętrznych.
Format .epub uzyskiwany jest poprzez bezpośredni eksport pliku z Indesigne’a. Po tym, jak Indesigne zamieni tekst na kod html i zapisze wszelkie style tekstowe w pliku css, należy dokonać wielu zmian w samym kodzie. Layout treści zapisanych w formacie .epub nie jest bowiem stały. Należy więc zadbać o jego responsywność oraz kompatybilność z różnorodnymi wersjami czytników dostępnymi na rynku. Na tym etapie dodawane są również metadane.
Format .mobi można uzyskać poprzez konwersję sformatowanego już odpowiednio pliku .epub. W tym przypadku jednak również konieczne jest dopracowanie pliku, m.in. odpowiednie zagnieżdżenie okładki książki i spisu treści, dostępnego w opcjach urządzeń obsługujących ten format.
Tak przygotowane formaty .epub oraz .mobi są kompatybilne z wszelkimi dostępnymi obecnie na rynku czytnikami.
Co musisz przygotować byśmy stworzyli dla Ciebie ebooka?
- tekst w Wordzie z zawartością publikacji
- okładka – jeśli nie masz przygotowanej, wykonamy dla Ciebie projekt okładki
- zdjęcia, grafiki – możemy je również zakupić w drukarni
- informacji jakie formaty są Ci potrzebne – epdf, epub, mobi/KPF
Skład graficzny ebooka
Projektujemy kolorowy layout do ebooków – przygotowujemy oprawę graficzną w epdf:
- kolorowe wyróżnienia, ramki, tabele, tła, paginy do treści
- kupujemy i wstawiamy grafiki i zdjęcia
- projektujemy okładkę.
Stawiamy na wyraźny, przyjazny i skoncentrowany na odbiorcy wygląd.
Skład ebooków – podstawowe funkcjonalności
Podstawowe funkcjonalności interaktywne, które uzyskujemy dzięki tworzeniu ebooków to:
- inteligentne przypisy (po kliknięciu w numer przypisu w tekście głównym następuje przekierowanie do treści przypisu oraz odwrotnie – po kliknięciu w numer przypisu w tekście przypisu – powrót do tekstu głównego w miejscu danego przypisu)
- inteligentny spis treści – po kliknięciu przenosi nas do danego rozdziału w środku ebooka
- inteligentny indeks nazwisk (otagowanie tekstu głównego [każde nazwisko] pozwala po kliknięciu w numer strony w indeksie nazwisk przekierowanie do tego miejsca w tekście głównym)
- buttony nawigacyjne w interaktywnym layoucie (przewijanie strony do przodu i wstecz, przeniesienie do spisu treści, na początek i koniec dokumentu)
- odsyłacze internetowe w tekście
- uzupełnienie meta tagów dokumentu
- ustawienie prawidłowej struktury i podziału e-booka – dzięki czemu czytelnik łatwo porusza się pomiędzy rozdziałami
Zaawansowane funkcjonalności składu ebooków
- sprawdzenie poprawnej walidacji ebooka – przygotowany ebook musi mieć bezbłędnie przygotowany kod css i html – w innym przypadku e-książka może być odrzucona przez platformę sprzedażową. Sprawdzamy e-publikacje validatorami i czyścimy kod
- poprawna implementacja czcionek
- optymalizacja rozmiaru zdjęć i responsywność obrazków (automatyczne dostosowanie do szerokości ekranu czytnika ebooka)
- tworzenie interaktywnych indeksów – spisy nazwisk umożliwiają szybkie odnalezienie szukanej postaci w ebooku
Interaktywne formaty ebook
Ebooki tworzymy bezpośrednio z Indesigna do formatów:
- pdf – powszechny i najprostszy do wygenerowania format elektronicznej książki. Generuje się go poprzez eksport do interaktywnego pdfa mając możliwości osadzenia linków www, zakładek, interaktywnych spisów treści.
- epub – popularny format do publikowania elektronicznych książek – dysponuje szerszymi możliwościami przeglądania niż pdfy, m.in. interaktywnymi przypisami. Aby otworzyć format trzeba mieć zainstalowany dodatek do przeglądarki bądź program do otwierania epubów
- mobi – format używany w znanym sklepie/portalu internetowym Amazon – wspierany do czerwca 2021 r.
- KPF (Kindle Create files) – format akceptowany w Amazon od 28 czerwca 2021
Programy do tworzenia ebooków
- Indesign – podstawowy skład elektronicznej książki i eksport do ebooka 2.0
- Sigil – tworzenie struktury epuba oraz poprawa błędów
- Calibre – konwersja epuba do mobi
Dostosowanie składu ebooka do czytników
Przygotowane formaty należy jeszcze przejrzeć pod kątem poprawnego wyświetlania. Dlatego sprawdzamy i modyfikujemy kod css i xml wyprodukowanych e-książek. Polecane czytniki:
- pdf – Adobe Reader
- ePUB – Adobe Digital Editions 3.0
- mobi – Kindle Previewer 3
- KPF – Kindle Previewer 3
Najczęściej zadawane pytania:
W czym składać ebooki?
Pierwszym programem do składu ebooka jest Adobe Indesign, następnie wykonuje się eksport dokumentu do epub. Kolejnym krokiem jest stylowanie epuba w Sigilu.
W jakim programie napisać ebooka?
Materiał do ebooka najlepiej przygotować w Wordzie. Można dodać do niego zdjęcia w formacie png i jpg.
Dziękujemy za udaną współpracę przy obu książkach. Według nas współpraca przebiegała wzorcowo i bardzo profesjonalnie. Błyskawicznie nanoszenie naszych uwag i poprawki oraz duże zaangażowanie, aby efekt finalny był dla wszystkich stron satysfakcjonujący.
Wersje czytnikowe drugiej publikacji wymagały nieco bardziej wytężonej pracy, ale myślę, że to zarówno z powodu specyficznego układu edytorskiego Leksykonu oraz wymagających autorów.
Jak tylko pojawią się nam kolejne zlecenia, z pewnością będziemy współpracować z Państwem. Jak wspominałem, ja ze swojej strony będę polecał Państwa usługi znajomym :) Bo po prostu warto.
Szybka i dobrze wykonana usługa.
Współpracę z Panem Kamilem polecam każdemu. Doradztwo, świetny kontakt i profesjonalizm!